Ne vždy se nám kynuté těsto povede tak, jak potřebujeme. Buď vůbec nevzejde nebo je po upečení vysušené. Příčina může být v nesprávném postupu přípravy těsta už na samém počátku. S našimi radami připravíte těsto, které bude chutnat tak, jako těsta našich babiček, které pekly každý víkend a byly proto ve svém oboru odbornicemi.
Používejte suroviny pokojové teploty
Předtím, než začnete zpracovávat ingredience z receptu, vyndejte je z ledničky alespoň na dvě hodiny. Získají pokojovou teplotu a hlavně nebudete míchat jednu teplejší a jednu studenější surovinu dohromady. Mohlo by to mít negativní vliv na výslednou kvalitu těsta.
Volba droždí
Pokud se rozhodujete, jestli použít sušené nebo čerstvé droždí, my radíme použít to, na co jste zvyklí. S oběma variantami droždí dosáhnete totožného výsledku. Možná je to o pocitu, že z čerstvé suroviny bývá lepší výsledek než ze sušené. A výhoda sušeného droždí je, že je máte při ruce, kdy potřebujete a to čerstvé má přece jen hodně omezenou trvanlivost. Dávejte si pozor na trvanlivost droždí, nepoužívejte ho, když přesáhne dobu spotřeby. Těsto pak vůbec nemusí vykynout.
Zapracování másla
S moukou nejdříve smíchejte kvásek s mlékem. Když je těsto dobře promíchané, potom teprve přidejte rozpuštěné máslo. Když byste ho do mouky nalili jako první, vsákne se do mouky a ta ztěžkne.
Proces kynutí
Těsto má kynout na teplém místě, ale tento poces neurychlujte tím, že byste ho dali na topení nebo na ještě teplý sporák. Nic se nemá uspěchávat. To platí ve vztazích a stejné je to i s kynutím těsta.
Takhle zabráníte popraskání těsta
Před pečením těsto umístěte na vymazaný plech, potřete ho vodou a nechte cca 20 minut kynout. Tak docílíte pravidelného tvaru těsta po vykynutí a také vám díky tomu v troubě nepopraská.