Všichni to známe ze školních jídelen. Někdy se jídlo zkrátka dá sníst, je celkem dobré, ale že byste si přidávali a oblizovali se až za ušima, to se rozhodně říct nedá. Takovým jídlům obvykle chybí správné dochucení v podobě špetky koření, kapky omáčky, nebo pár hoblinek sýra. A právě proto jsme pro vás připravili manuál, ve kterém se dozvíte, jak můžete snadno a rychle pozvednout chuť všedních jídel, aniž byste je museli připravovat například technikou sous-vide.
Zelenina
Chuť zeleniny bývá někdy celkově označována jako nevýrazná. Aby tomu tak nebylo, platí především zásada vybírat zeleninu sezónní, která je čerstvá a přirozeně nejchutnější. Pokud zelenině nestačí trocha soli a pepře, máte ještě několik možností:
Tapenáda: Při přípravě slaného koláče potřete těsto nejprve tapenádou a následně na ní položte zeleninu. Obvykle nebude třeba přidávat další koření ani sůl.
Sojová omáčka: Máme samozřejmě na mysli tradiční a kvalitní výrobek. Výborně se hodí na zeleninu připravovanou na pánvi, do polévek i do zálivek salátů.
Ocet: Vinný, jablečný, malinovým… zkrátka jakýkoliv. Ocet můžete použít do zálivek na salát a čerstvou zeleninu a vytvořit tak vždy nové kombinace chutí.
Ančovičky a olivy: Díky silné chuti dodají zeleninovému jídlu šmrnc. Nicméně si dejte pozor, abyste to s nimi nepřehnali.
Koláče a pečení
Jednou se vám podaří připravit zcela neodolatelný jablečný koláč s téměř minimálním množstvím přísad, ale po druhé bude stejný recept chutnat mdle. Vše totiž záleží na kvalitě jablek. Abyste si byli jistí skvělým výsledkem, můžete použít klasickou skořici, ale podle druhu koláče například také vanilku, hřebíček, nebo anýz.
Chuť koláčů výrazně pozvedne také nahrazení bílého rafinovaného cukru jiným typem sladidla, například třtinovým cukrem, medem nebo javorovým sirupem. V neposlední řadě můžete v rozumné míře použít také jedlé esenciální oleje, jako je pomerančový.