Čaj matcha se stal módní záležitostí a získal si mnoho příznivců z řad milovníků čaje i kávy. Pokud si nejste jistí, čím je tento nápoj výjimečný, jaká přináší pozitiva a jaké jsou s ním spojena rizika, čtěte dál!
Výroba a příprava
Plantáže se zeleným čajem určeným k výrobě matchy jsou v posledních dnech před sklizní zastiňovány, aby se v listech zvýšilo množství chlorofylu. Po sklizni jsou lístky vystaveny horké páře po dobu patnácti až dvaceti sekund, pečlivě přebrány a sušeny. Nakonec je čaj rozemlet žulovými kameny na jemný prášek.
Matcha doslovně znamená „čaj v prášku“. Při přípravě klasického zeleného čaje se lístky ponoří do horké vody a před pitím se z vody vyndávají. Matcha prášek obsahuje rozemleté čajové lístky, které se po smíchání s vodou pijí spolu s nápojem. Ten se míchá speciálním bambusovou metličkou.
Zdravotní přínos
Matcha se vyrábí z kvalitního zeleného čaje a konzumovány jsou celé lístky. Tím je zajištěno větší množství nutričně hodnotných látek, které jsou lépe tráveny. Kromě menšího množství vitamínů a minerálů se jedná především o antioxidanty zvané polyfenoly, které jsou známé pro svou schopnost bojovat proti onemocněním srdce a rakovině a schopnosti pomoci regulovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Antioxidanty jsou důležité také v boji proti předčasnému stárnutí a jeden z obsažených polyfenolů navíc dokáže zrychlit metabolismus.
Kofein
Při konzumaci celých lístků je obsah kofeinu v nápoji až třikrát vyšší než u běžného čaje a je tak srovnatelný s obsahem kofeinu ve filtrované kávě. Podle některých výzkumů ale kofein v čaji matcha nezpůsobuje neklid a stres.
Spojení s meditací
Příprava čaje matcha je spojena s japonským čajovým rituálem a dlouho byla spojována s filozofií Zen. Spolu se světovým šířením meditace se proto rozšířila i obliba čaje matcha.
Chemické znečištění
I organicky pěstovaný čaj obsahuje zbytky chemie, které rostlina absorbovala z prostředí. Jelikož se lístky čaje konzumují celé, je obsah těchto látek v čaji vyšší. Z toho důvodu není doporučeno konzumovat více než jeden šálek čaje matcha denně a neměl by se podávat dětem.
Použití v kuchyni
Matchu je možné přidávat do slaných i sladkých pokrmů a připravit tak například matcha muffiny, brownies, puding, polévku nebo guacamole.
Pokud vás čaj matcha zaujal, porozhlédněte se po čistém, organicky pěstovaném čaji a vychutnávejte si jej s mírou.