Nejpoužívanějším druhem soli, kterou najdeme v kuchyních a restauracích po celém světě, je běžná stolní sůl. Tato sůl bývá většinou vysoce rafinovaná, obsahuje téměř jen chlorid sodný s dalšími přidanými chemickými látkami (protispékavé látky apod.) a nepatří mezi nejzdravější. Přesto jí konzumujeme denně. Dobrou zprávou je, že na trhu najdeme nepřeberné množství zdravějších a zajímavějších variant. Jaké druhy soli vyzkoušet a k čemu se hodí?
Himalájská krystalická sůl
Nejčistší sůl na zemi se těží ručně na úpatí Himalájí v Pákistánu. Kromě sodíku obsahuje velké množství dalších minerálů v ideálním poměru pro lidské tělo. Použít jí můžete nejen v kuchyni, ale také k terapeutickým koupelím a kromě zdravotních přínosů se můžete těšit z její typické růžové barvy.
Mořská sůl
Mořská sůl se těží vypařováním mořské vody a nerafinovaná obsahuje velké množství minerálních látek, včetně jódu. Výborně se hodí ke zvýraznění chuti hotových pokrmů, například čerstvých salátů nebo pečených ryb.
Košer neboli vločková sůl
Košer sůl se rychle rozpouští a uvolňuje chuť do připravovaných pokrmů. Je proto vhodná při vaření masa i zeleniny. Vločková sůl je typická drsnými krystaly.
Solný květ
Solný květ je kaviárem mezi solemi. Jde o sůl nejvyšší kvality, která se tvoří na povrchu vody solné pánve, ovšem jen za příznivých klimatických podmínek a musí se do několika hodit ručně posbírat a nechat usušit na slunci a větru. Hodí se ke zvláštním příležitostem. Používejte jí proto těsně před konzumací, například na čerstvě nakrájený meloun nebo rajčata. Struktura krystalů zajišťuje její pomalé rozpouštění v ústech.
Černá sůl
Černá sůl neboli kala namak je hojně používaná především do indických pokrmů. Nepoužívá se jako klasická sůl, ale spíše jako ochucovalo do curry, chutney nebo tofu a díky obsahu síry a železa vůní lehce připomíná vejce.
Červená lávová sůl
Červená sůl pochází z Havaje a za svou barevnost vděčí přítomnosti oxidů železa. Nejlépe ji využijete v teplé kuchyni a v nasolování masa před jeho sušením (při výrobě sušeného masa).
Uzená sůl
Udit se dá opravdu téměř všechno a to včetně soli. Získá tak typické kouřové aroma a výborně se hodí třeba při přípravě barbecue.