Polsko je od nás co by kamenem dohodil a ani zdaleka se nejedná jen o destinaci letních dovolených. Celoročně se můžeme vydat na výlet třeba do města Krakov, které je zapsané na seznamu UNESCO, navštívit největší hrad z pálených cihel v Evropě, nebo objevovat krásy nedotčené přírody polských hor. Co dobrého na takovém výletě neminout a ochutnat?
Pirohy
Pokud se na tradiční pokrm zeptáte samotných poláků, jako jedno z nejtypičtějších jídel vám nejspíše doporučí pirohy. S pirohy se přitom nesetkáte zdaleka jen v Polsku. Tyto nekynuté knedlíky plněné zelím, masem, sýrem, nebo třeba houbami najdete v různých variantách také v řadě dalších středoevropských a východoevropských zemích. To ale určitě neznamená, že byste ty polské měli vynechat!
Bigos
Bigos je polským národním pokrmem, který se na stole ocitne během vánočních svátků. Ten jediný pravý a tradiční recept je tajemstvím každé rodiny a liší se stejně, jako pravý český recept na bramborový salát. Základními ingrediencemi jsou kysané zelí, maso a uzeniny a k ochucení je v různém poměru přidávána například majoránka, kmín, med, červené víno nebo sušené švestky.
Barszcz (boršč)
Boršč je dalším z typických pokrmů, který nepatří výhradně jen do polské kuchyně. Polský boršč se od toho ruského nebo ukrajinského liší především konzistencí. Jde o čirou polévku připravenou z nálevu po kysané řepě s dalšími ingrediencemi, nebo bez nich. Tato nakyslá polévka upravuje trávení a ve většině polských rodin je podávána jako součást štědrovečerní večeře a jako závěrečné jídlo po svatební hostině.
Produkty z ovčího mléka
Pod Tatrami můžete ochutnat nejslavnější polský sýr, uzený oscypek, vyráběný z ovčího mléka podle tradičního receptu valašských pastýřů. A určitě nezapomeňte ochutnat ani żętycę (žinčici), nápoj připravený z mimořádně zdravé ovčí syrovátky.
Krówki
Krówka v polštině znamená kravička. Jde o tradiční sladkost v podobě karamelových bonbónů, tuhých na povrchu a krásně měkkých uvnitř.
Autor článku: Eva Kožušníková