Kurkumu neboli indický šafrán známe skoro všichni jako součást kari koření, které se běžně používá v thajské a indické kuchyni. Poslední dobou se ale kurkuma stává velmi vyhledávanou nejen k dochucování pokrmů, ale i pro svoje prokázané účinky na naše zdraví. Pokud se chcete dozvědět více o tomto zázračném koření, tak čtěte dál.
Odkud se bere a kde se používá?
Kurkuma se mele ze sušených oddenků tropického kurkumovníku a známe ji v podobě žlutého prášku, který je oblíbený nejen pro tuto jeho krásnou barvu, ale také pro pozitivní účinky na zdraví. V kuchyni se hojně využívá při přípravě exotických jídel, ale také k dochucení nebo dobarvení sladkých i slaných pokrmů. V ájurvédské medicíně se kurkuma využívá již tisíce let pro své povzbuzující účinky. Proto se na ni nedívejte jen jako na koření, ale také jako na léčivo.
Účinky na organismus
Kurkuma je tedy nejen výborné koření, ale je to hlavně významný antioxidant. Patří k potravinám, které mají největší antioxidační účinky. Tím ovšem její síla nekončí. Je to také přírodní antibiotikum, které působí protizánětlivě a také slouží jako prevence proti rakovině. Kurkumu doporučují tradiční léčitelé k podpoře trávení, při onemocnění ledvin a žlučníku nebo k ochraně jater. Používala se také zevně jako přírodní dezinfekce. A tím její prospěšnost rozhodně nekončí.
Kurkuma a kurkumin
Kurkumin je biologicky aktivní látka, která má potenciální vliv na lidský organismus. A abychom mohli mluvit o vlivu kurkumy na naše zdraví, museli bychom ji pojídat po kilogramech, což je prakticky nemožné. Navíc je špatně rozpustný a obtížněji se vstřebává. To byla výzva pro výrobce z farmaceutického průmyslu, kteří už dnes nabízejí tobolky, kdy jedna obsahuje extrakt až ze dvou kilogramů kurkumy. Teď už je na vás, jestli kurkumu nebo tobolky z ní zařadíte do vašeho jídelníčku.