Příroda je mocná čarodějka, jak se říká. Často zapomínáme, jakou sílu z ní můžeme načerpat. Zvlášť na jaře, kdy je všechno v rozpuku a má ty nejsilnější účinky. Přečtěte si následující příspěvek, třeba zjistíte, že z vašich neduhů vás dokáže vyléčit sama příroda.
Zázračné a přitom opomíjené kopřivy
Kopřivové listy nepatří mezi zrovna dvakrát oblíbené. Jsou to ale velmi nedoceněné jarní rostliny, které přispějí k posilování imunity. Největší sílu mají právě ze začátku jara, kdy teprve začínají rašit jejich listy. Jednak velmi přispívají jarní detoxikaci, mají také léčivé účinky na různé neduhy. Doporučuje se dělat z nich čaj na zmírnění alergických reakcí, mají močopudné účinky, čistí ledviny. Podporují krvetvorbu, léčivé účinky mají také při léčbě revmatismu, používají se na zmírnění problémů spojených se silnou menstruací.
Kopřiva je velmi účinnou a používanou složkou vlasových přípravků. Zamezuje nadměrnému maštění vlasů a někteří odborníci ji také doporučují proti padání vlasů. Po umytí kopřivovým šamponem jsou vlasy krásně lesklé.
Listy kopřivy sbírejte na místech, kam nechodí pejskaři. Listy dávejte do papírových sáčků, ve kterých se nezapaří. Použít je můžete čerstvé nebo sušené. Listy sušte na pečicím papíru na suchém místě, nevystavujete je přímým slunečním paprskům. Sušit můžete také v sušičce. Hotové jsou poté, co začnou šustit, většinou stačí sušit cca 30 minut.
Jak připravit čaj ze sušených kopřiv: Jednu lžičku kopřiv zalijete vodou horkou 80 °C, nechte přikryté louhovat 10 minut.
Jak připravit čaj z čerstvých kopřiv: Dvě lžičky čerstvých kopřiv zalijte čtvrt litrem horké vody, ne vroucí. Nechte zakryté louhovat 10 minut.
Poznámka: O délce užívání kopřivové kúry se poraďte se svým lékařem.
O léčivých účincích pampeliškových listů se dozvíte na další straně: