Právě teď je nejlepší čas na koupi mladého jarního chřestu! Máte už své oblíbené recepty? Pokud ne, poradíme vám, jak co nejlépe chřest zpracovat tak, aby si uchoval co nejvíc zdraví prospěšných látek a také s čím ho kombinovat, aby vás v receptech nadchl a jídlo opravdu stálo za to.
Chřest si dopřáváme každý rok od poloviny dubna do konce června. Říká se, že až zčervenají třešně, sezóna chřestu končí.
U všech druhů chřestu platí to stejné – čím čerstvější, tím lahodnější. Jedním ze znaků čerstvého chřestu je to, že když se ho pokusíte ohnout, praskne vám. To ale v obchodě nezkoušejte. Čerstvost poznáte také podle lesku a pevných, zavřených hlaviček. Pokud přijdete do supermarketu, ve kterém vám nabízejí chřest ponořený do vody, je to známka toho, že v obchodě leží už delší dobu.
Zelený chřest
Zelený chřest se zpracovává snadno. Nemusíte ho loupat, jen ho umyjte a odlomte konce. Svažte ho do svazku a hlavičkami nahoru ho vložte do hrnce. Voda má sahat těsně pod hlavičky, ty změknou díky páře, která stoupá z hrnce. Poté, co chřest uvaříte, zchlaďte ho ledovou vodou. Zůstane mu tak jeho sytě zelená barva.
Bílý chřest
Bílý chřest důkladně oloupejte, jeho slupka je pevná a tvrdá a zkazila by vám pokrm. Konce, cca 2 cm odřežte. Vařte ho celý ponořený ve vodě, do které můžete přidat kromě soli i cukr, který přebije hořkost bílého chřestu. Výživové hodnoty obou chřestů jsou stejné. Bílý chřest roste pod zemí, proto mu chybí barvivo.